فيزيك

 

علم فیزیک كه به عنوان یکی از علوم پایه به بررسی پدیده‌ها و خواص اجسام می‌پردازد، از دیرباز مورد توجه فراوان بوده و همیشه در راس موضوعات داغ دنیا به‌شمار آمده است. از سوي ديگر، تلاقی علوم مختلف شیمی، ریاضی و فیزیک در بررسی مسایل و توجیه پدیده‌ها اتحاد این علوم را نشان می‌دهد. همچنين در عصر جدید با ورود به تکنولوژی نو پای نانو، این علوم نقش کلیدی در توجیه خواص نانوذرات و بررسی عملکرد سیستم‌های در ابعاد نانو ايفا مي‌كنند.

علم فیزیک به‌طور کلی به دو بخش تئوری و عملی تقسیم‌بندی می‌شود که با عناوين فیزیک نظری و فیزیک تجربی معروف‌اند. فیزیک نظری به توجیه مسایل و پدیده‌ها با الهام از قوانین فیزیکی حاکم و علوم ریاضی بسنده می‌کند و فیزیک تجربی نقش متفاوت‌تری را با بررسی و انجام آزمایشات از خود نشان می‌دهد که در حالت کلی این دو شاخه، مسیری یکسان طی می‌کنند.

در حال حاضر در مقطع تحصيلات تكميلي گروه فیزیکِ اين دانشکده، دانشجويان در گرايشهای اتمي‌ مولكولي در زمينة ليزر و اُپتيك، اتمي‌ مولكولي در زمينة پلاسما، انرژي‌هاي بالا، رياضي فيزيك، فيزيك بنيادي، مادة چگال و مهندسي كيهان‌شناسي دروس خود را گذرانده و تحقیقات خود را در این زمینه‎ها تحت سرپرستی اساتید مربوطه انجام میدهند.